Wordpress - základní instalace a nastavení
Nejprve poznámka - nový návod |
Nedávno jsem vytvořil nový návod, který se nejvíc věnuje prostřední a pro mnoho začátečníků nejkomplikovenější fázi - od kopírování souborů až po první spuštění WordPressu na zakoupeném webhostingu a doméně. Je zde: http://pavel-vrana.cz/wordpress-instalace-nastaveni/
Pokud toho však zatím moc nevíte, bude lepší, když si nejdřív přečtete tuto stránku a pustíte si některá videa.
Proč bych měl chtít WordPress na vlastní doméně? |
Přátelé, asi jsem zapoměl jednu důležitou věc. Proč byste to měli chtít? Nestačí Vám Facebook nebo Twitter? A co populární Webnode, blog na idnes.cz, viděl jsem blogovat na sme.sk, těch systémů je řada, takže proč zrovna WordPress? Zde jsou výhody: Vaše vlastní doména je Vaše osobní vizitka, nikdo Vám ji nemůže vzít. Víte, co se stane s Vašimi články na Idnes nebo Webonode? Co když to zruší? co když si řeknou o nehorázný měsíční poplatek? Co když těch příspěvků bude 30 a vy se rozhodnete dát je někam jinam? Budete je kopírovat Ctrl-C, Ctrl-V? Jak upozorníte na nový produkt na stránkách, které nemáte plně pod kontrolou? Jak budete sbírat kontakty? Jak změříte, kolik lidí přišlo například z Facebookového příspěvku, který jste před dvěma dny zveřejnili? Toto všechno jsou otázky, které byste si měli klást.
Tohle všechno mě vedlo k tomu, abych Vám představil, jak jednoduché je mít blog nebo webové stránky plně pod kontrolou.
K tomu se přidává: WordPress lze jednoduše zálohovat, stránky lze přenést na jinou doménu a jiný hosting. Stránky lze provozovat i lokálně na Vašem počítači a pak je terpve přenést na internet (toto je pro zkušené, avšak je hodně lidí, kteří Vám s tím pomůžou, protože WordPress je vcelku standartní systém, včetně toho na čem běží - Linux, Apache, PHP a MySQL). WordPress lze poměrně snadno rozšířit tak, aby prodával e-book či jinou službu, lze vložit rezervační systém, rozvrh hodin. Se šablonami jako je Optimizepress nebo Mioweb lze již dělat marketingová "kouzla" jako prodejní stránky, webinářové stránky, stránky na sběr kontaktů a tak dále.
Koupě domény a webhostingu |
Jak si pořídit blog na vlastní doméně a na WordPressu - ze seriálu videí sem dávám první. Firma Forpsi oproti Wedosu má jednodušší rozhraní a umožňuje registraci i .sk domén, něco chybí a něco je jinak, ale nelze říct, kdo je lepší. Ve videu 2 si ukážeme kopírování souborů WordPressu na hosting. (Ano toto Wedos řeší jedním tlačítkem 😉 , ale já chtěl vše (doménu .sk + hosting) od jedné firmy.) Umět toto ručně se hodí i z dalších důvodů. Poznámka: Forpsi zřejmě nepodporuje hromadné platby za více webů. Na Wedosu můžete mít pro tento účel finanční zálohu pro automatické platby (ale nepoužívám to). Hosting i doména byli aktivní za cca 20 minut po zaplacení (to už ve videu není).
Toto Vás rozhodně nemá pobízet k tomu, abyste si bez rozmyslu kupovali domény a hostingy. Kdo neví co dělá, ať to svěří profíkům. Video 2 ukáže nejkomplikovanější část procesu.
Kopírování souborů přes FTP |
Tady je další video. Včetně chyby, kterou jsem udělal. Soubory se kopírují do složky WWW. Pokud složka není vidět, chce to znovu načíst, případně se odpojit a připojit znovu k FTP.
Radši ještě jednou a velkým: Soubory se kopírují do složky www!
Více o tomto kroku (kopírování a první spuštění) také zde: http://pavel-vrana.cz/wordpress-instalace-nastaveni/
Nastavení WordPressu |
Zde si ukážeme, jak si WordPress nastavit, aby fungoval jako nejjednodušší blog, který má také nějakou stránku "o mně" a "kontakty" a menu. Šablonu ponecháváme defaultní "Twenty Fifteen", je pěkně čitelná, maximálně jednouduchá a používá ji na např. Pavel Říha na blogu zenhabits.cz . Také si vložíme svojí osobní fotku.
V tomto případě jsem opět zmatkoval, ale schválně zde nechávám i svoje chyby, ať vidíte, že to není žádná věda, chyby lze opravit a když Vám nikdo nekouká přes rameno, nemáte se ani za co stydět , děláte to přeci poprvé.
A co dál? |
Dál jde víceméně o uživatelské záležitosti a člověk, který někdy pracoval např. s Wordem a ví trochu, jak fungují webové stránky (odkazy), si s tím dokáže poradit a naučit se to víceméně metodou pokus - omyl. Toto je zatím vše. Pokud byste chtěli vědět o mých dalších aktivitách v oblasti webových stránek, nechte mi tu email.
Máte zájem o další článek?
Zanechte mi tu email. Tyto články se budou týkat pouze webu, Wordpressu, zakázkového programování v PHP (případně), rezervačních systémů, prodejních systémů, emailových automatů. Žádný spam.
Chráním Vaše soukromí. Emaily sbírá služba Mailchimp. Nikomu je neposkytnu.