WordPress – Instalace, nastavení

Instalace na zakoupený hosting

Milý uživateli!

Pokud jsi byl nedočkavý a máš již hosting a doménu zakoupeny, po zadání tvojí domény do webového prohlížeče se Ti pravděpodobně zobrazí nějaké logo a nápis „doména je zaregistrována“. Například takto:

Forpsi-Screenshot 2017-03-01 00.24.17
Teď to vypadá, že hosting běží :-) Takže jestli jsi zakoupil správně, máš v emailu od Forpsi přísupová hesla k FTP a databázi MySQL. Doporučuji zkontrolovat. Předpokládám, že jsi koupil jeden z jejich „balíčků“, kde hosting podporuje jazyk PHP a databázi MySQL. Jazyk PHP je nutný, MySQL víceméně také.

Kopírování souborů

Teď je potřeba nakopírovat soubory WordPressu přes FTP do složky www na zakoupeném hostingu. Následně je třeba smazat soubor index.html, který tam už byl a má právě na starosti zobrazit „doména je zaregistrována“. Ten již není potřebný a brání načtení souboru index.php, který tam (společně s ostatními) nakopírujeme a který spustí WordPress – to jest tvoje stránky.

Já už jsem takový návod vytvořil jako video zde (prostřední video na této stránce) , nicméně jsem to dost pokazil, takže ti možná stručný postup poslouží lépe:

  1. Je třeba mít ta hesla k hostingu (zmíněná dříve).
  2. Ze stránek https://cs.wordpress.org/ stáhnout český WordPress (aktuální verzi) v podobě komprimovaného souboru.
  3. Pomocí správce souborů rozbalit tento soubor – nejlépe do nějaké prázdné složky, aby se ti soubory nepomíchaly s nějakými jinými, co už ve svém počítači máš. Ve Windows používám Total Commander.
  4. Potom se správcem souborů připojíš přes FTP do tvojí složky www na servru.
  5. Nakopíruješ obsah složky na tvém počítači (včetně všech podsložek), prostě všechno co bylo v tom komprimovaném souboru, do složky www na hostingu. Nakopírovat a nejlépe zkontrolovat počty souborů (i v podsložkách) – prostě musí to být všechno!
  6. Vymažeš původní soubor index.html. (Nesplést s index.php tvého WordPressu!)

Tím je hotova ta nejzdlouhavější a nejpracnější část.

První spuštění

Nyní zobrazíš svůj web (nebo obnovíš stránku – klávesa F5) a místo „doména zaregistrována“ tě WordPress provede svojí vlastní instalací. Budeš potřebovat:

  1. vymyslet si svoje heslo pro správu stránek, jméno nech klidně „admin“,
  2. zadat svůj email,
  3. zadat adresu databázového serveru, uživatelské jméno a heslo k MySQL (z emailu od Forpsi).

Poté se na tvojí doméně již zobrazuje funkční web. Na svůj web se později přihlásíš tak, že za jméno domény napíšeš /wp-admin, například nazev-moji-domeny.cz/wp-admin .

Nastavení

Nastavení WordPressu se věnuji v posledním videu na stránce http://pavel-vrana.cz/wordpress/ .

Leave A Response