Start podnikání z nuly a Život na Pravé straně

Start podnikání z nuly a Život na pravé straně

Přátelé,

začít podnikat je fakt dřina, alespoň pro mě. Cílem tohoto článku je napsat o jednom z 13 tajemství, které jsou obsahem kurzu Život na pravé straně. Jsem upřímný a nerad dělám něco zbytečně, proto tu nebudu žádným způsobem přepracovávat a převypravovat obsah jednoho z těch tajemství, ale podíváme se tak nějak na prvních 6 najednou a na to, co to pro mě konkrétně znamená. (Následujících 7 se ještě neprobíralo.)

Malé opakování

Těch 6 tajemství je:

  1. čas jako nejcenější aktivum,
  2. koncentrace (focus),
  3. pákové efekty,
  4. pravidlo 80/20 (Paretovo),
  5. strategické myšlení,
  6. VIP síťování na pravé straně

Zlý král měl čtyři dcery…

…lež, krádež, vraždu a reklamu. Kurz Život na pravé straně si budete moct na podzim koupit a za tuto informaci mě určitě budete mít rádi :-) Ne, Jiří Mazur si u mě reklamu neplatí. My tohle píšeme dobrovolně, tohle není jako ve škole.

Jak tajemství (ne)dodržuju

1. Čas.

Časem plýtvám v maximální možné míře. Co mi ho žere? Nejvíc únava a spánek, pak taky jídlo (přes pákový efekt – viz. bod 3), taky Facebook, občas jiné nesmyslné surfování po webu, taky procházky, někdy nákupy a taky proběhlé stěhování. Co jsem s tím udělal? Něco málo ano, ale přiznávám, že to nestačí. Takže:

Únava a spánek

Přibližně 14 dní jsem experimentoval s ranním vstáváním a musím říct, že to nevyšlo. Jediná výhoda – ráno není horko. Jinak jsem se nepředělal, práce dopoledne mi prostě nejde. Nepomůže nic. Ani brzo spát, ani kafe.

Facebook

Nedávno jsem zablokoval Facebook, přes LeechBlock, super, mám Facebook jen 2 hodiny denně, nebo méně. K tomu emaily. Tohle rozšíření do Mozilly je super, jsou podobná i pro Chrome. Doporučeno v knize Soustředění (Leo Babauta) – páková síla informací…

Dělání věcí ve stejnou dobu

Zavedl jsem si určitý režim dne, jednak pro lepší sledování času a činností, pak kvůli tomu, abych opakovaně neřešil, kdy si nakoupit, co uvařit, kolik toho vypít. Ano, jím každý den dvě stejná jídla. Pohanku s mrkví. Alespoň mi není blbě po nějakých experimentech.

2. Koncentrace

Přiznávám se, tady jsou mezery. Jednak jde o více projektů – burza, psychoterapie, komiks, weby pro přátele – občas do toho nějaký zajímavý technický problém. S koncentrací je to bída.

3. Pákové efekty

Tak tady mi dal Jirkův program asi nejvíce. Téma pojal velmi zeširoka, včetně zdraví, vztahů… Jedna vcelku banální věc, za cca 10 – 20 korun si koupím levné jídlo, v mém případě pečivo, pak se toho přežeru a následně nedělám co mám. Vyšlo to tak 1:50. Tři housky navíc za 10 Kč, 2 hodiny ztráta, při 250 Kč/hod je to 500 Kč. Podnikatelé dávajte si na to bacha. Kdo má třeba 2 500 Kč/ hod, má to finanční páku 1:500 !

4. Paretovo pravidlo

Tady se přiznám jsem neuspěl. Jelikož podnikání zatím nevydělává, těžko zatím hodnotit finanční účinnost jednotlivých činností, zákazníků, partnerství atd. A teď mě něco napadlo! Co to vzít takto: 20 procent činností, po kterých jsem nejvýkonější, cítím se nejlépe, nejvíc udělám :-) Hm, to vypadá dobře.

5. Strategické myšlení

Tady mezery jako prase! Přiznám se, že jsem většinu života rozhodně nemyslel, tedy rozhodně ne strategicky. Zajímavá informace, že 20 (a méně) procent emočních stavů má 80 (a více) procentní vliv na naše myšlení, výsledky. Jak myslíme, tak se potom máme.

O myšlení mám trochu jiný názor, jiný než většina. Čtěte v článku Myšlení škodí.

6. VIP síťování

Další věc, kterou nedávám. Z živých akcí u Pavla Říhy apod. si odnáším, že je těžké síťovat, když vlastně nevíte, co přesně děláte. Proto jsem se představoval jak psychoterapeut, který trochu programuje… Nebo opačně? Už nevím. Šílený. Tady jsme zase u koncentrace. Proto radím – ujasněte si to co nejdříve.

Další dvě strategické dovednosti

Komunikace

Snažím se jak to jen introvert dokáže… :-)

Kalkulačka v hlavě

Přiznám se, u většiny projektů, co mě napadnou, hází záporná čísla. Asi pravidlo 80/20 v praxi. Tady mám na to trochu jiný názor než Jiří (viz článěk Myšlení škodí), ono prostě nikdy nevím, co se stane, kam mě Život zavede. Ale trochu počítání je O.K.

A na závěr…

…připomínám, že jsem napsal slibovaný článek o Pavlu Říhovi, a tentokrát je negativní a není v něm reklama :-)

Leave A Response